МАНДРІВНИЙ АЛЬБОМ STEPA

Головна » Статті » Спорядження » Легкоходство

Легкоходу на замітку. Спальна система для зими.


Спальна система для зими.

Легкоходу на замітку

Набір спальної системи для комфортного сну взимку в наметі в індивідуальному спальнику
Зима приносить певні труднощі в правильний підбір спорядження для сну.
Основна проблема полягає в точці роси. Це температура, при якій з пониженням температури конденсується волога з повітря. Залежить від співвідношення вологості і температури. Приклад - вранці роса.
У спальній системі точка роси утворюється в тому місці спальника, де температура біля +5 ° С (за моїми спостереженнями). У зимовому спальному мішку з великою кількістю утеплювача, припустимо на -20 ° С комфорту, волога виділяється тілом під час сну, буде збиратися всередині цього спальника. Пошуки в інтернетній просторі привели до таких даних: вчені показали цифри про виділення вологи через тіло під час сну в розмірі 250мл. Значить, при ночівлі в сильний мороз спальник вранці повинен стати на 250г важче. Однак, за спостереженнями, вага вранці спальника не перевищує в плюсі ​​50г. Очевидно, що не всі випаровування встигають сконденсуватися відразу в утеплювачі. Але і 10 ночей, проведених у спальнику при сильному морозі, призведуть до появи в ньому 500г вологи, якщо його не сушити. Ця волога за собою тягне сильне збільшення тепловтрат. Простіше кажучи, спальник перестає утримувати тепло, виділене тілом, і починаємо замерзати. Уявіть собі, що станеться, якщо треба ночувати місяць або більше: скільки вологи набере спальник ...
У мене були ситуації, коли навіть після однієї ночівлі взимку, вранці при згортанні спальника, було чути, як в утеплювачі хрумтить лід.
Як можна позбутися від цієї вологи в спальнику?
Є ряд методів:
1) Ночувати з пічкою в наметі всю ніч.
Плюси - можна висушити речі, тепло. Мінуси - потрібна велика палатка, пічка, заготівля дров, велика компанія і почергове чергування.
2) Паробар'єр (пароізоляції)
Спати в герметичній одязі, типу костюма з сіліконізірованой тканини. Чим більше ПБ облягає тіло, тим краще він працює. Застосовують його зазвичай при температурах нижче -10. Додає близько 2 -3 градусів до температури комфорту загальної зимової спальної системі.
Температура, що виділяється тілом під час сну, залишається в цьому костюмі. Шкіра при цьому буде вранці трохи волога, але рясного потовиділення бути не повинно. Ще не випробував на собі такий підхід і знайомий з ним в теорії. Локально пробував одягати на ноги поліетиленові кульки. Є ряд позитивних відгуків від користувачів такого методу в зарубіжному інтернеті. Особливо добре помітний ефект ходять з одним пуховим спальним мішком протягом декількох тижнів у наметах без грубок. Але це окрема тема. Хто хоче вивчити теорію, пошукайте в пошуковиках «пароізоляції».
З плюсів (поки теорія для мене) - легко, не зволожується утеплювач спальника.
Мінуси - треба щовечора переодягатися повністю в термобілизна для сну, а вранці, по ідеї, вологе потрібно знімати і одягати ходове. І так кожну ночівлю. І надягати злегка вологе від минулої ночі білизну в наметі без грубки якось поки не надихає випробувати.
3) І третій метод - використання конденсатніков. Це розділення одного спальника з великою кількістю утеплювачів на декілька, більш тонких, які одягаються як матрьошки один на інший.
У звітах про експедицію на північний полюс читав про те, що у них було 4 спальних мішка на кожного. Ідея полягала в тому, що волога збирається в одному з «шарів матрьошки». Решта сухі. Далі вдень на вітрі, морозі або сонці можна виморожувати цю вологу в одному тонкому спальнику, а не в товстому одному зимовому. Навіть якщо не вдається виморозять кілька днів спальник першого шару, вся система все одно залишається сухою. Оскільки перший спальник залишається завжди сухим, то правильніше буде вибрати утеплювачем пух. При однаковій вазі кращого синтетичного утеплювача і пуху ФП 800-900 - останній в три рази тепліше. Значить, для однакових показників температур пуховий спальник легше, менше займає місця в упакованому вигляді і набагато довше служить. Треба підібрати спальник, щоб він не був дуже теплим. Необхідно в спальній системі прогрівати його повністю теплом свого тіла. Орієнтовно добре підходить спальник, в якому 250 - 350г якісного пуху, пакет пошитий з перегородками без холодних швів. Такий спальник важить, як правило, 600-800г і має температуру комфорту орієнтовно до-7С.

Що ж таке конденсатнік?
Так як в ньому збирається волога, то правильно вибрати для нього синтетику. Як відомо, синтетичні утеплювачі продовжують добре зберігати тепло і вологими. Простіше за все взяти спальний мішок синтетичний і засунути в нього пухову. Однак цей спальник не повинен затискати перший шар - пуховий спальник, в якому спимо, тому що затиснутий пух між тілом і конденсатніком не буде вже так добре утримувати виділяється тілом тепло. Значить, конденсатнік повинен бути більшим. Однак, це тягне за собою ряд мінусів. Знову маємо великий синтетичний спальник, нехай уже й не такого величезного розміру за рахунок першого шару пухового. Захист від холоду землі дає килимок, а не утеплювач спальника, так як він промінается під вагою тіла сплячого. Далі, тепле випаровування піднімається вгору і конденсатнік потрібен навколо тіла, не рахуючи спину. Голову теж не обов'язково ховати в капюшон. На голову одягаємо шапку і маємо капюшон пухової спальника. Так і робиться в лижних походах - накриваються поверху невеликим ковдрою. Але у нас індивідуальний спальний мішок. Відмінно підійшов для цих цілей кьюілт (ковдра, зверху мішок) з синтетичним утеплювачем. Закриває пуховий спальник ідеально. На спині має регулювання по ширині, що дає можливість не затискати Пух спальника. Так само він є не суто конденсатніком на зиму, їм можна користуватися в походах влітку як основним спальником. В Америці є величезна кількість шанувальників таких спальників на літній час. Однак, як показали зимові ночівлі, він відмінно підходить і для спальної системи зими. Ці спальники «з діркою на спині», наскільки мені відомо, американці використовують в трехсезонном режимі. По цьому блискавки на них не потрібні. Але взимку, коли використовується як конденсатнік, і руки знаходяться в спальнику ближньому до тіла, без сторонньої допомоги застебнути на шиї квілт понад складно. Так само складно самому з цього бутерброда вилізти. Після того, як поставив блискавку на грудях у конденсатніка, все укладання і вилазить стали легко здійсненні. На сьогодні зимовий квілт складається з двох шарів моменту пертекса і 60г/м2 Primaloft спорту. Під більш холодні ночівлі на такому утеплювачі краще мати конденсатнік на 100г/м2 утеплювача.
Далі по верху спальної системи одягається бівуакзак. Переглядаючи зарубіжні легкоходние сайти, виявив, що там дуже широке розповсюдження отримав матеріал Тайвек. Досить легке неткане полотно, що застосовується в будівництві, як вітробарь'єр. Одночасно він тримає стовп води близько 1500 мм і випускає випаровування близько 750 одиниць. Випускається іменитої команії Дюпонт, має відносно невисоку ціну. Кілька років використання цього матеріалу на бівуакзаке показало його відмінну працездатність в період осінь-весна-зима: коли волого, сніжно чи сильно вітряно. З Тайвек софт вага бівуакзака виходить 240г. При цьому він повністю блокує видування тепла з верхніх шарів спальника від дії вітру. Підвищує температуру комфорту орієнтовно на +5 ° С. Отримуємо дихаючий запечатаний кокон, не пропускає вітер і вологу. Він не призначений для діб без тенту під дощем. Однак під тентом або в наметі на 100% захищає від дощових бризок, туману, конденсату з тенту, що залітають снігу.
Якось в одному виході на хребті нас накрила пурга і ми вирили снігову траншею. По верху накрили тентом. З нами був новачок в зимових походах, і заліз в нору він останнім. Як потім виявилося, він ще за своєю ініціативою нарізав снігових блоків і придавив ними тент. Тент і так би не зірвало - розтягнули його на снігоступах і кішок. А яму перекрили лижами. Однак це підвищення стінки призвело до того, що шар снігу на тенті вийшов набагато вище, ніж планувалося. У результаті, він продавив злегка в одному місці тент, і туди задувало дрібні сніжинки. Коли вранці прокинулися, було тепло, але ноги вище колін заметені снігом у всіх. Розгребли сніг, викинули зайве на простори. Завдяки бівуакзаку спальники залишилися зовсім сухими. І всі наступні ночівлі пройшли так само сприятливо.

Чому не використовуємо більш просунуті мембрани типу горетекса?
У користуванні у мене вже був тканинний мембранний біві. Не сподобався його вагу і розміри в упаковці. При замокання сама тканина все одно в себе натягує вологу і стає значно важче. Висока ціна.
Звичайно, хіміки не стоять на місці, і зараз з'явилися вже лайтовие мембрани. З них можна буде отримати бівуакзак вагою близько 200г. З мінусів - цінник буде з хорошими нулями.
До речі, Тайвек можна віднести до аналогів поліетилену, так як він вологу в себе не втягує. Загалом, якщо ця будівельна мембрана продавалася в кольорі і без написів, то навіть і думок не виникало б, замінити її на щось більш дороге з тими ж властивостями.
Щоб не мерзло особа під час морозної ночівлі, спроектував собі конус із стільникового полартека. Конус підвішую над головою і дихаю в нього під час сну. Виходить невеликий об'єм повітря біля обличчя. По конструкції вийшов дуже зручним. Можна повертатися на бік, дихати все одно зручно. Звичайно, доводиться протягом ночі періодично його поправляти на обличчі, але це набагато краще, ніж дихати в спальник або морозити собі ніс холодним повітрям. До ранку він, звичайно, набирає багато вологи. Поки збираємо табір, конус замерзає. У вигляді крижинок частина вологи витрушівается. Вдень можна повісити на рюкзак або висушити на сонечку в обід. До вечора, як правило, конус практично сухий. Є бажання зробити все ж на походи 2 штуки: іноді за день висушити добре не вдається, а комфорт полюбляють:).
IMG:]
З наборів спальників на зиму злегка розібралися. Ще не мене важлива складова - килимки. Саме вони захищають від виморожена землі. Не буду вдаватися в подробиці теплового коефіцієнта килимів - «R» - і його значення. На зиму рекомендують R5 і більше. При використанні спінених килимів типу іжевкі. Користуюся однієї іжевкой цільної і другий 10мм-вої розміром 90х60см, яку підкладають під спину. Додатково під ноги ще ряд речей. Під головою кладу речі в мішечку.
Якщо вранці сніг на місці килима не розтанув під вплив вашого тепла тіла, то килимок підібраний правильно.
Одним з останніх корисних придбань став пухову килимок Exped Downmat 7 Довжина 120см. З якої причини вирішив його собі взяти? Хотілося м'якості і тепла взимку. Себе поки виправдовує на «відмінно». Довжину таку вибрав спеціально. Вирішив все одно дублювати його спіненим килимком. Адже у разі проколу, не маючи підстраховки, залишитися взимку вночі без килима - це вже явний крок до НП.

Хотілося б звернути на це увагу тих, хто взимку користується тільки одним надувним килимом.
Тепер природне запитання: на які температури можна розраховувати, маючи килими з R5 і більше, конус на обличчя.
Спальник пуховий до -7 ° С, конденсатінк-квілт і бівуакзак з Тайвек.
У пробну ночівлю, коли перший раз тісто біві і конус, ночували при -23 ° С і спорудили досить відкрите притулок, захищений голови. Ночівля пройшла на «ура», все відпрацювало відмінно, спали комфортно і не мерзли. Подальші виходи вже не були такими екстремальними в плані температур, бо вже ми закривали тентом спальне місце з усіх сторін або заривалися в снігу. До -25 ° С відмінно вистачає конденсатінка 60г/м2 Прімалофт Спорту.
При температурах нижче -20 ° С до -30 ° С краще 100г/м2 такого утеплювача. Якщо мають бути ще більш низькі температури або знаходження в наметі без грубок, взяв би собі два конденсатніка. Якщо підрахувати загальну вагу спальників і бівуакзака, то вийде без упаковок: 700 +350 +250 = 1,3 кг - досить компактні три згортки, в яких реально переночувати до -25 ° С.
Ще з тонкощів ночівлі:
- Коли розумієш, що ніч буде холодною і належить «битися за тепло», ложу всередину спального мішка теплі сухі рукавиці. У разі сильного похолодання одягаю їх на ступні, виходить як шкарпетки без п'яти. Так само при сильних похолоданнях кладу всередині спальника пушок. Лягаю на неї спиною, натягуючи на плечі, руки в рукава не засовую і пушок НЕ застегаю.
За умови, що при кожному зручному випадку просушувати - виморожувати конденсатнік, навіть без грубки можна забезпечити себе комфортним сном у відносно легкому і не великому за розміром спорядженні.


Спальний мішок пуховий.
Набагато зручніше, коли блискавка в ньому на грудях. Навіть не розумію, з якої причини переважна більшість спальників з блискавок на боці. Типу робити зшивання двох. Якби зшивки робилися в 99% випадках, тоді ще добре. У реальності потрібні ліві праві блискавки, щоб вони підходили один до одного, і було бажання «зшити» з сусіднім спальником:). У реальності кожну ночівлю необхідно крутитися як змія, вигинатися на п'ятах і потилиці, ловлячи під плечем бокову блискавку. Взимку при більшій кількості речей, конденсатніке, бівуакзаке виловити блискавку ще складніше. Інша справа - блискавка на грудях. Лягаєш дійсно як в кокон, поправив плечі звичним жестом як курточку, застебнув блискавку на грудях. Останній пуховий спальник прикупив собі саме з таким входом.
Є ще спальники з рукавами - як елітне спальнікостроеніе спальник з рукавами
Рукава вночі засовуються в спальник, і виходить комір навколо шиї. Якщо треба чого зробити в наметі, можна, не вилазячи з спальника, чого-небудь зробити. Є можливість готувати на пальнику і їсти, сидячи в спальному мішку. Так само досить цікавим виглядає стягуюче денце: відкривши і підвернувши низ, можна пройтися. Казна - яка потреба на перший погляд. Однак стоячи можна переодягатися, перебуваючи в спальнику. Іноді може бути вельми зручна така функція. В цілому, він спроектований так, що не втрачаючи тепло, яке утримує спальник, можна робити просту бівачне роботу в наметі. І зимівники знають, що таке «вилазити з теплого спальника», для того щоб відкрити блискавку в палиці або побити по скату намети рукою, щоб збити навалився на неї сніг або прочистити в «сніжної норі» воздуховод. Все це можна зробити, не вилазячи з спальника. Наступний спальний мішок у мене буде з рукавами.
Ще є бажання випробувати на собі паробар'єрна одяг. Правда, не збираюся її використовувати, як основний спосіб позбавлення від вологи в спальнику, більше - як підстрахування на крайній випадок. Але треба знати, як паробар'єрна одяг працює, і зробити це краще на себе у пробних ночівлях взимку.

Автор статті: Костенко Володимир Миколайович

Сайт автора: http://kvntrek.com/ru/

Категорія: Легкоходство | Додав: step (18.01.2012)
Переглядів: 941 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
 
Наше опитування

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук